Вести о медицини

ПРАТИТЕ НАШ РАД

2024. 11. 15

47 година успешног рада Института за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици

Институт за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици обележио је 47 година постојања и успешног рада. Запослени Института су минутом ћутања одали почаст страдалима у трагичном догађају који је задесио Нови Сад.
Данас ИКВБВ има 578 запослених, међу којима су 122 лекара и 340 сестара који се свакодневно старају о здрављу пацијената. Осим лечења кардиоваскуларних болесника из целе Војводине и едукације, константног усавршавања лекара, који на Институту завршавају специјализације и субспецијализације, Институт за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици се бави и научно-истраживачким радом и сарађује са другим здравственим центрима.
Директор ИКВБВ, проф. др Александар Реџек наводи да су у протеклих десет година уведене бројне нове медицинске технологије: TAVI (2015), LVAD (2016), криоаблација и радиофреквентна катетерска аблација употребом 3Д мапинг система (2017), OCT, IVUS, ROTA (2018), миниинвазивне кардиохируршке процедуре (2018), ТЕВАР, ЕВАР, каротидни стентинг (2021), бешавне валвуле (2021), FROZEN ELEPHANT TRUNK процедура (2022). „Ове године тим ИКВБВ обавио је и комплетне припреме за програм трансплантације срца“, истакао је проф. др Реџек.
У последњих десет година извршена су капитална инфраструктурна улагања: реновиране су Клиника за крадиологију и Клиника за кардиоваскуларну хирургију, реконструисана су Одељења полуинтензивне неге и интензивне неге, лабораторија, стерилизација, спироергометрија и рехабилитација, ехокардиографија, кардиолошка пријемна амбуланта. Ускоро се очекује и завршетак објекта Каменица 3 где ће Институт добити најсавременије Одељење за лечење срчане слабости и центар за неинвазивну дијагностику и кардиорехабилитацију. Институт константно набавља медицинску опрему која обезбеђује услове за лечење болесника по највишим европским и светским стандардима. Све ово не би било могуће без перманентне подршке државе која је у протеклих десет година у Институт уложила преко две милијарде динара.

2024. 11. 9 - 10

"ECHOS" курс из 2Д и 3Д трансезофагеалне ехокардиографије

Лекари Института за кардиоваскуларне болести Војводине, доц. др Маја Стефановић, проф. др Снежана Тадић, проф. др Анастазија Стојшић Милосављевић и проф. др Александра Илић, учествовали су као предавачи и едукатори на другом "ECHOS" курсу из 2Д и 3Д трансезофагеалне ехокардиографије у организацији Ехокардиографског удружења Србије. Курс је акредитован од стране Европског удружења за кардиоваскуларни имиџинга - “EACVI". Поред наших предавача и предавача из водећих клиничких центара из Београда, курс су водили и истакнути европски и светски предавачи. Велики број полазника из земље, региона, Египта и Саудијске Арабије имало је прилику да унапреди теоретско знање и стекне искуство у практичном раду на симулаторима.

2024. 10. 6

Бесплатни превентивни прегледи по први пут и на Институту за кардиоваскуларне болести Војводине

У недељу 6. октобра 2024. године у периоду од 8 h. до 17 h. у просторијама кардиолошке поликлинике Института за кардиоваскуларне болести Војводине, обављани су превентивни прегледи становништва.
Свим пацијентима поред ЕКГ записа, мерења крвног притиска и клиничког прегледа, рађене су и лабораторијске анализе, које су подразумевале одређивање вредности шећера у крви, вредности холестерола и триглицерида, као главних фактора ризика за кардиоваскуларна обољења и анализа комплетне крвне слике.
Приликом прегледа селектовани су пацијенти којима је неопходна допунска неинвазивна кардиолошка дијагностика, а вршена је и корекција медикаментне терапије за оне пацијенте којима је иста претходно уведена.
Прегледе су вршили лекари специјалити интернисти-кардиолози, а на превентивни кардиолошки преглед се одазвало укупно 98 пацијената који су сви у предвиђеном времену комплетно иницијално кардиолошки обрађени. 

Dnevnik: PREVENTIVNI PREGLEDI U DOMU ZDRAVLJA „LIMAN“ I NA INSTITUTU U SREMSKOJ KAMENICI Anemija je okidač za kardiovaskularne bolesti, broj pacijenata sve veći.

2024. 9. 27

SvetskiDanSrca2024nas

Кардиоваскуларне болести су водећи узрок морбидитета и морталитета у већини земаља света. Према подацима Светске федерације за срце од кардиоваскуларних болести у свету годишње умире 20,5 милиона људи. Болести срца и крвних судова, са учешћем од 49,8% у свим узроцима смрти, водећи су узрок умирања и у Србији. Србија спада у земље са веома високим ризиком за развој болести срца и крвних судова.
У кардиоваскуларне болести убрајају се: исхемијска болест срца, валвуларна болест срца, хипертензивна болест срца, реуматска болест срца, цереброваскуларне болести, болест периферних крвних судова и друга стања.
Већина кардиоваскуларних болести је узрокована факторима ризика који се могу контролисати, лечити или модификовати, као што су повишен крвни притисак, повишен ниво холестерола у крви, неправилна исхрана и гојазност, употреба дувана, физичка неактивност и шећерна болест. Фактори ризика на које се не може утицати су године живота, пол и генетско наслеђе.
За добро здравље срца и крвних судова неопходан је здрав стил живота који подразумева редовну физичку активност, редукцију прекомерне телесне тежине, одбацивање лоших животних навика као што су употреба алкохола и дувана, правилну исхрану уз смањен унос соли и управљање стресом.
Редовни превентивни прегледи, у првом реду контрола крвног притиска и нивоа холестерола и шећера у крви, правовемено постављање дијагнозе и почетак адекватног лечења, редовне контроле и правилна употреба прописане терапије неопходни су да би се избегли нежељени кардиоваскуларни догађаји. 

Doc. dr Marija Bjelobrk, predsednica radne grupe za prevenciju Udruženja kardiologa Srbije, gost emisije “Razglednice" na RTV 1.

2024. 2. 12

Мировић: Каменица 3 у наредним недељама у функцији

Председник Покрајинске владе Игор Мировић обишао је данас реконструисану Клинику за кардиохирургију Института за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици и завршне радове на изградњи објекта Каменица 3, чији ће један по један део, како је најавио, у наредних неколико недеља бити стављан у функцију.

„Објекат Каменица 3 користиће сва три института и то је изузетно важно пре свега за све пацијенте који се овде лече, како из Војводине, тако и из других крајева, али и за запослене јер ће добити додатни комфор и најсавременију медицинску опрему чиме ће бити умногоме унапређен рад института. Реч је о новом објекту, површине готово 10.000 квадратних метара који је изграђен по најсавременијим стандардима“, изјавио је председник Мировић.

Потпуно је реконструисана Клиника за кардиохирургију са 80 постеља, уз додатних шест кревета у Јединици интензивне неге, у којој се од пре неколико дана већ смештају пацијенти након операција, а укупна вредност радова на адаптацији и опремању те целине је 550 милиона динара.

„Веома сам задовољан изведеним радовима на Одељењу кардиохирургије и можемо да кажемо да смо свеобухватно реконструисали стари део Института за кардиоваскуларне болести“, рекао је председник.

Подсетио је и на то да су у току радови на санацији Каменице 1.

„Сви ови радови били су компликовани и одговорни, уложено је много труда јер су се упоредо са њима одвијали сви оперативни захвати и интервенције и то је један добар пример заједничког рада запослених, извођача радова и свих који су учествовали у овом важном пројекту“, навео је Мировић.

Мировић је најавио да ће у наредне две године бити завршено и спољно уређење комплекса што значи да ће сви објекти који су изграђени крајем шездесетих година бити реконструисани.

„Припремамо се да до краја марта отворимо процедуру за изградњу јавне гараже са 500 места и реконструкцију и уређење спољног комплекса института, чиме ћемо заокружити радове на свеобухватној санацији и реконструкцији сва три института у Сремској Каменици“, изјавио је Мировић.

Догађају су присуствовали и потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за здравство проф. др Зоран Гојковић и директори Института за онкологију и Института за кардиоваскуларне болести проф. др Зоран Радовановић и проф. др Александар Реџек.

2023. 12. 20

MEET THE FUTURE 2023.

Са задовољством Вас обавештавамо да се Седми симпозијум младих интервентних кардиолога Србије под називом „Meet the Future of Serbian Interventional Cardiology“ одржао 15. и 16. децембра 2023. године у амфитеатру Института Војводине.

Овогодишњи симпозијум је имао 174 регистрована учесника.

Од стране националних експерата одржана су успешна предавања о лечењу болесника са акутним коронарним синдромом, као и структуралним интервенцијама затварања леве аурикуле и транскатетерском третирању тешке аортне стенозе.
Посебна пажња је посвећена и програму акредитације интервентних кардиолога где се уживо укључио и представник европског удружења интервнетних кардиолога (ЕАПЦИ).
Ове године је и први пут одржана регионална сесија у којој су млади интервентни кардиолози из региона дискутовали о третману комплексних болесника са коронарном болести.
Такође, урађене су и две комплексне коронарне процедуре у уживо преносу уз примену ротаблације и интракоронарног имиџинга.   

2023. 9. 29

СВЕТСКИ ДАН СРЦА

2023. 5. 25

РЕКОНСТРУКЦИЈА КЛИНИКЕ ЗА КАРДИОВАСКУЛАРНУ ХИРУРГИЈУ

2023.5.25

Дана 25. 5. 2023. потписан је уговор о реконструкцији клинике за кардиоваскуларну хирургију на Институту за кардиоваскуларне болести Војводине са носиоцем посла, фирмом БМЦ Цоннецт, вредан близу 300 милиона динара. Радови подразумевају замену свих подлога (плафона, зидова, подних облога), изолацију, керамику, столарију, водоводне и канализационе цеви, кабловске системе, као и противпожарни систем. Рок за завршетак радова је четири месеца.
Након завршетка радова биће обезбеђени много бољи услови за боравак пацијената и запослених.
Извођење радова неће реметити редовне активности клинике за кардиоваскуларну хирургију.

2023.2.27

Novi podvig kardiohirurga: FET tehnikom uspešno lečene dve osobe

2023.2.28

Na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine (IKVBV) uvedena je FET tehnika za lečenje najtežih bolesnika sa kompleksnim bolestima aorte. U poslednjih nekoliko nedelja ovom procedurom lečene su dve osobe sa velikim uspehom. Kod jednog pacijenta FET tehnika dopunjena je TEVAR procedurom koja podrazumeva i endovaskularni plasman dodatnog stent - grafta u silaznu aortu.
Takva kombinovana procedura predstavlja retkost i u najeminentnijim svetskim centrima i po prvi put je izvedena na našim prostorima. Usvajanjem ovako kompleksnih procedura na aorti koje kombinuju klasičan hirurški pristup zajedno sa endovaskularnim pristupom, Institut se pozicionirao kao liderska ustanova u našoj zemlji. Opširnije

"Kod kombinovane primene FET tehnike i TEVAR procedure na pacijentu je prvo izvršena zamena aorte koja je bila dostupna pristupom kroz sredogruđe, a potom je, uz pomoć naših kolega interventnih radiologa i kardiologa, izvršeno dodatno pokrivanje još jedne aneurizme u distalnoj aorti TEVAR tehnikom", kazao je prof. dr Lazar Velicki, koji je istakao da je za ovako zahtevnu intervenciju bio neophodan i ekspertski tim koji je posebno edukovan za izvođenje procedura takvog tipa.
On je naveo da hirurgija aorte spada u red najkompleksnijih intervencija u kardiohirurgiji, jer aorta predstavlja najveću arteriju organizma kroz koju se prenosi oksigenisana krv od srca do ostatka tela i svaki problem ili defekt na njoj može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posledica koje mogu, a najčešće i jesu, opasne po život, istakavši da je izuzetno ponosan što IKVBV ima kapacitete i resurse za sprovođenje takvih zahvata.
FET tehnika predstavlja hirurški pristup koji se koristi za lečenje složenih proširenja torakalne aorte i uključuje umetanje specijalno dizajniranog stent - grafta u aortu hirurškim putem, rezom u grudnom košu. Upotreba takve tehnike ima nekoliko prednosti u odnosu na tradicionalnu hirurgiju aorte, jer omogućava hirurgu da u jednoj operaciji izvrši korekciju aneurizme i aortnog zaliska, što može značajno smanjiti rizik od komplikacija i skratiti vreme oporavka pacijenta.
Takođe, kruta metalna spirala na kraju stent-grafta pruža dodatnu stabilnost, sprečavajući buduće komplikacije, kao što su migracija proteze ili pojavu endoleak-a. FET tehnika se sa velikim uspehom koristi i u slučajevima disekcije aorte gde se, takođe, jednom operacijom rešava kompletan segment aorte, od korena do dijafragme.

2023.2.28a

2023. 3. 22

ДЕЛЕГАЦИЈА ЈЗУ БОЛНИЦЕ "СВЕТИ ВРАЧЕВИ" ИЗ БИЈЕЉИНЕ У ПОСЕТИ ИНСТИТУТУ ЗА КАРДИОВАСКУЛАРНЕ БОЛЕСТИ ВОЈВОДИНЕ И СЕКРЕТАРИЈАТУ ЗА ЗДРАВСТВО ВЛАДЕ АП ВОЈВОДИНЕ

2023.3.22

Договорен даљи развој сарадње бијељинске болнице и ИКВБВ

Делегација бијељинске болнице, предвођена директором проф. др Златком Максимовићем, др Александром Јањићем и др Лазаром Ангелковим, посетила је 22. марта Институт за кардиоваскуларне болести Војводине.

Представници Института, на челу са директором проф. др Александром Реџеком, и представници бијељинске болнице на овом састанку размотрили су даљи развој сарадње ове две установе, с акцентом на унапређењу услуга из области интервентне кардиологије, електрофизиологије, као и интензивније сарадње медицинских сестара у практичном и научном раду ове две установе.

Након обиласка Института за кардиоваскуларне болести Војводине, одржан је састанак у Покрајинском секретаријату за здравство са проф. др Зораном Гојковићем, покрајинским секретаром за здравство, на којем су презентовани будући модалитети сарадње Института за кардиоваскуларне болести Војводине и ЈЗУ Болнице "Свети Врачеви" који би донели повећање квалитета услуга и задовољства пацијената обе регије.

Покрајински секретар за здравство проф. др Зоран Гојковић је са великим ентузијазмом подржао предложене модалитете сарадње нагласивши притом да Аутономна покрајина Војводина стоји на располагању бијељинској болници за све нове иницијативе.

2023.3.22a

2023. 2. 7

echos-edu

2023. 2. 15

Потписан споразум између бијељинске болнице и Института из Каменице: КАМЕНИЦА И БИЈЕЉИНА НА ИСТОМ ЗАДАТКУ

Директор Института за кардиоваскуларне болести Војводине проф.др Александар Реџек изразио је задовољство потписивањем споразума са бијељинском болницом што, како је рекао, представља кровни споразум дугогодишње сарадње.

“Посебно бих хтео да искакнем да је ова сарадња добила на замаху последње две године од када је проф. др Златко Максимовић директор јер Институт за кардиоваскуларне болести Војводине из Сремске Каменице је била увек авангардна и прогресивна установа чији је императив био увођење нових процедура у циљу унапређења лечења наших пацијената. Сада и у бијељинској болници имамо сараднике који су препознали, који сами имају императив у свом раду, подизање квалитета лечења пацијената и оваква сарадња између две здравствене установе може само да допринесе томе. Ми ћемо наставити и у будућности да у свим сегментима нашег заједничког рада подижемо ниво наше међусобне комуникације и сарадње”, рекао је проф. Реџек.

Данашњем потписивању споразума присуствовали су: проф. др Милован Петровић руководилац Клинике за кардиологију у ИКВБВ Сремска Каменица. проф.др Лазар Ангелков, кардиолог и шеф Одсјека за аритмије у бијељинској болници, др Александар Јањичић, интервентни кардиолог и начелник Одјељења за интернистичке гране у Болници „Свети Врачеви“ Бијељина, др Милан Тодоровић, хирург и замјеник начелника Одјељења за хирургију и главна сестра Болнице Милица Дикић.

2023. 1. 10

едукативни видео за пацијенте који ТРЕБА ДА се оперишу

Поступак припреме и пријема болесника за оперативно лечење на Институту за кардиоваскуларне болести војводе. Поступци и активности у погледу ране рехабилитације оперисаних болесника. Едукација чланова породице о начину живота, дозвољеном степену физичке активности и начину како је могуће олакшати рани постоперативни ток.

2022. 12. 19

Meet The Future 2022.

meet22

Sa zadovoljstvom Vas obaveštavamo da je Šesti simpozijum mladih interventnih kardiologa Srbije pod nazivom „Meet the Future of Serbian Interventional Cardiology“ uspešno održan 16. i 17. decembra 2022. godine.

Nakon teorijskih predavanja o perkutanom tretiranju bifurkacionih lezija koje je predvodio i moderirao akademik prof. dr Goran Stanković, prvog dana simpozijuma uspešno su u uživo prenosu urađene dve kompleksne bifurkacione lezije uz primenu intrakoronarnog imidžinga.

Drugog dana simpozijuma eksperti iz zemlje i inostranstva izneli su novine i rezultate o transkateterskom tretiranju teške aortne stenoze. Potom je u uživo prenosu uspešno urađena transkateterska implantacija aortne valvule i u istom aktu implantacija stent grafta u torakalnu aortu. Ovakav tip intervencije po prvi put je izveden na prostorima jugoistočne Evrope.

Simpozijum „Meet the Future of Serbian Interventional Cardiology“ nastavio je da prati trendove i novine u interventnoj kardiologiji, a teorijski i praktični pristup približio mladim interventnim kardiolozima. 

2022.12.19.12.4500
2022.12.19.12.45012022.12.19.12.45022022.12.19.12.45032022.12.19.12.49042022.12.19.12.49052022.12.19.12.49062022.12.19.12.49072022.12.19.12.49082022.12.19.12.53092022.12.19.12.53102022.12.19.12.53112022.12.19.12.53122022.12.19.12.53132022.12.19.12.53142022.12.19.12.53152022.12.19.12.5316

Preuzmite program rada u PDF: ovde

2022. 11. 28

Додела награде "Капетан Миша Анастасијевић"

Директор Института за КВБ Војводине добитник је престижне награде "Капетан Миша Анастасијевић", за значајне иновације у области здравства. Ова награда је уједно и награда свим запосленима за стручан и предан рад у лечењу најтежих кардиолошких болесника.

2022. 11. 16

Свечана академија поводом 45 година од оснивања Института за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици

2022.11.16

Институт за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици је основан 16. новембра 1977. године као здравствена, наставна и научно-истраживачка установа а на основу концепта стратегије Светске здравствене организације. У оквиру прославе одржаће се и национални научни симпозијум “Савремени приступ лечењу срчане слабости – шта смо све постигли, како даље?”.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић обратио се данас на свечаној академији поводом обележавања јубилеја - 45 година рада Института за кардиоваскуларне болести Војводине, истакавши да је реч о здравственој установи којом се поносимо и која мора да се развија и у годинама пред нама уз тимски рад, нове процедуре и још значајнију подршку, јер ће то, како је навео, значити спас за многе људе.
„Кардиоваскуларне болести су, не само код нас, већ и у целом свету, и даље најчешћи узрок смртности и самим тим борба против њих мора бити у врху приоритета“, рекао је Мировић нагласивши да се управо тиме од 2016. до данас руководила Покрајинска влада.
Честитајући јубилеј, председник је упутио захвалност свим запосленима који су минулих година и деценија улагали своје знање и напоре да би Институт данас био то што јесте.
Мировић је подсетио и на то да је Институт 2016. године имао само једну исправну и једну полуисправну ангио-салу, а да их данас има четири, као и да је у међувремену њима опремљено и више болница у Војводини.
„Протеклих година смо били снажан и одговоран тим који је систем борбе против кардиоваскуларних болести поставио међу приоритете како на Институту, тако и у другим здравственим центрима у Војводини – Сомбору, Суботици и Зрењанину – где смо набавили најмодернију опрему и инвестирали знатна средства уз помоћ Владе Србије и Фонда за здравствено осигурање. Тако ће бити и у будућности, јер уколико желимо добре резултате, морамо имати апсолутни континуитет улагања у запослене, здравствену опрему и објекте“, навео је Мировић.
Председник је подсетио на то да је у току градња објекта Каменице 3, која ће, како је најавио, бити завршена у уговореном року, те да је покренута и процедура за реконструкцију објекта Каменице 1, истакавши да се уговор за овај пројекат очекује у децембру. У наредних деведесет дана очекује се и пројекат за паркинг гаражу у оквиру комплекса Института.
Мировић је најавио за наредну годину инвестирање око три милиона евра у простор који користи Клиника за кардиохирургију, површине око 2.500 квадратних метара, у циљу стварања квалитетнијих услова за рад запослених.
Директор Института за кардиоваскуларне болести Војводине Александар Реџек истакао је да преко половине болесника које ова здравствена установа хоспитализује у току године представљају хитне случајеве, што показује колики је њен значај и потврђује да Институт данас представља ургентни центар за збрињавање кардиолошких болесника.
„За ових 45 година на Институту је прегледано пацијената колико град Београд има становника, и све то не би било могуће без снажне подршке Покрајинске владе, Владе Републике Србије и Фонда за здравствено осигурање“, изјавио је Реџек.
Свечаној академији присуствовали су председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић, директори института, здравствених установa и други.
Директор Института за КВБ Војводине проф. др Александар Реџек упознао је представнике оснивача, госте, запослене и пензионере са резултатима рада Института: амбулантно је прегледано више од 1,5 милиона пацијената, урађено је преко 40.000 интервентних кардиолошких процедура, преко 40.000 операција на отвореном срцу. Више од половине хоспитализованих пацијената примљено је као хитан случај, што практично значи да је Институт у ствари ургентан центар за збрињавање пацијената са кардиоваскуларним болестима. У Институту се сходно напретком технологија у медицини континуирано уводе нове процедуре како у области кардиологије тако и у области кардиохирургије. Добром организацијом и залагањем запослених у Институту за КВБ Војводине поново не постоје листе чекања пацијената за извођење коронарографије већ листе заказивања, што практично значи да сви пацијенти у најкраћем року долазе „на свој ред“ за извођење овог, за живот изузетно значајног, испитивања односно лечења.



Медији о догађају:
РТВ
Тањуг
Дневник

Национални симпозијум

45 година Института за КВБ Војводине: Савремени приступ лечењу срчане слабости – шта смо све постигли, како даље?

У оквиру прославе обележавања 45 година од оснивања Института за КВБ Војводине, дана 17. 11. 2022. одржан је Национални симпозијум посвећен лечењу узнапредовале срчане слабости. Главна тема састанка било је представљање регистра за срчану слабост и електронског начина упућивања пацијената са узнапредовалом срчаном слабошћу а који би захтевали болничко испитивање и лечење у ИКВБВ, посебно за пцијенте који би били потенцијали кандидати за ЛВАД и трансплантациони програм. Предавања су одржали проф. др Драган Ковачевић (Како да помоћу уређаја побољшамо и продужимо живот када срце ослаби), проф. др Александар Реџек (Како да помогнемо слабом срцу аку му замене нема), асист. др М. Голубовић (Како да лечимо пацијента који има „пумпу“), проф. др Лазар Велицки (Војвођански регистар за срчану слабост, за успех је потребно имати податке) и асист. др Т. Попов (шта можемо да урадимо да срчана слабост не постане узнапредовала).

2022. 10. 10 Meet The Future 2022.

meet22

Meet The Future 2022.

Šesti simpozijum mladih interventnih kardiloga pod nazivom Meet the Future će se održati na IKVB Vojvodine 16. i 17. decembra 2022. godine.

2022. 9. 29 Светски дан срца

2022.09.22e
2022.09.22a
2022.09.22b
2022.09.22c
2022.09.22d
2022.09.22g
2022.09.22h
2022.09.22i
2022.09.22f

Посетите веб сајт: World Heart Federation

2022. 7. 4

 Најсавременије лечење болести аорте

Екстензивна болест аорте која захвата неколико сегмената или читаву аорту представаља најкомплексинију и, у терапијском смислу, најизазовнију кардиоваскуларну патологију. Недавно је на ИКВБВ први пут изведена опеарација замене усходне аорте, лука аорте као и почетног дела силазне аорте техником која се назива „frozen elephant trunk (FET)“. Ова, у хируршком смислу, најкомплекснија операција изведена је од стране тима лекара са ИКВБВ и уз помоћ проф. др Игора Рудежа (Загреб). Том приликом је коришћен посебан стент графт-протеза како би се заменила аорта и извршила реплантација крвних судова за главу и руке. Операција се изводи у строго контролисаним и мониторисаним условима како би се избегло оштећење мозга и кичмене мождине. Овакве операција су индиковане код болесника са проширеном анеуризматском болести аорте која захвата неколико сегмената аорте, као и код болесника са акутном или хроничном дисекцијом аорте.
ФЕТ техника је последњи корак у овладавњу савременог лечења болести аорте, уз ТЕВАР процедуру која се, такође, са великим успехом од недавно изводи на ИКВБВ. Овим је заокружен хируршко-радиолошки армаментаријум терапијских процедура чиме се Институт за кардиоваскуларне болести Војводине сврстао у водеће куће на овим просторима за лечење аорталне патологије.

2022.07.04.07.40.13a2022.07.04.07.40.13b2022.07.04.07.40.13c

2022. 6. 9

У организацији Института за кардиоваскуларне болести Војводине и Академије медицинских наука Српског лекарског друштва је одржан симпозијум у оквиру континуиране медицинске едукације под називом „Персонализована терапија пацијената са кардиоваскуларним болестима“. Организатори су били проф. Др Кармен Станков са Медицинског факултета у Новом Саду и проф. Др Милован Петровић из Института за крдиоваскуларне болести Војводине. На симпозијуму су обрађене актуелне теме из кардиоваскуларне медицине са посебним нагласком на персонализовану терапију, како у базичним наукама, фармакогенетици тако и у клиничкој примени у кардиологији и кардиохирургији.

2022. 5. 24

Поводом годишњице факултета, од 605 научних сарадника, одабрано је 10 кандидата, као најуспешнији у научном раду за 2021. годину, где су се нашле и две наше запослене колегинице, доц. др Мила Ковачевић и доц. др Снежана Тадић.

2022. 5. 4

МЕДИЈИ ПИШУ О НАШИМ УСПЕСИМА: На Институту за кардиоваскуларне болести Војводине операције аортних зализака ТАВИ методом о трошку државе

Кликом на линк, прочитајте вест:

danas.rs

blic.rs

rtv.rs

nsuzivo.rs

2022. 1. 18

Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine je akreditovana zdravstvena ustanova.

20220119095244


Prvi sertifikat o akreditaciji izdat je od strane Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije (AZUS), 2014. godine na period od sedam godina.

Novi ciklus akreditacije započet je polovinom 2021. Godine. Nadzorna poseta spoljnih ocenjivača Agencije za akreditaciju obavljena je od 01.12.-03.12.2021. godine. Kvalitet rada ocenjen je po kriterijuma koji su utvrđeni standardima za određenu oblast zdravstvene zaštite, na osnovu skale koja se koristi za prikazivanje nivoa usaglašenosti koje je zdravstvena ustanova postigla po svakom kriterijumu standarda. Na osnovu procentualne zastupljenosti dobijenih ocena, gde je procenat ocena 4 i 5 iznosio 98,61%, direktor Agencije je, na osnovu člana 18. Pravilnika o akreditaciji zdravstvenih ustanova, doneo Rešenje o izdavanju sertifikata, na period od sedam godina.
18.01.2022. godine Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine zvanično je uručen sertifikat o akreditaciji od strane predstavnika Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova.

20220119095241
2022011909524320220119095242

2021. 12. 15

2021.12.14s0
2021.12.14s12021.12.14s42021.12.14s22021.12.14s52021.12.14s32021.12.14s6
2021.12.14s72021.12.14s82021.12.14s10

Mediji izveštavaju o događaju:

- RTV

- Sremske vesti

2021. 12. 1

2021.12.01.07.15.44.jpeg
IPA

NAZIV PROJEKTA: „Development of Cross Border Cardiovascular Diseases Teleconsultation Network in Health Institutions“ (HR-RS 294 Heart Net)
VODEĆI PARTNER: Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, Sremska Kamenica

Partner na projektu: Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar

Program sufinanciran iz fondova Europske unije ERDF i IPA II. Opšti cilj Interreg IPA programa saradnje Hrvatska-Srbija 2014.-2020. je ojačati socijalni i teritorijalni razvoj prekograničnog područja primenom zajedničkih projekata i aktivnosti.
Ukupan budžet projekta iznosi 1.170.481,77 eur. Interreg IPA program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija 2014.-2020. sufinancira 85% budžeta ili 994.909,49 eur.

PERIOD TRAJANJA PROJEKTA: 01.07.2019. – 30.11.2021.

RUKOVODILAC PROJEKTA: prof. dr Ilija Srdanović, kardiolog

PRIORITET PROGRAMA: Poboljšanje kvaliteta javnih socijalnih i zdravstvenih usluga u programskom području

POSEBNI PRIORITETI PROGRAMA: Poboljšanje sposobnosti, kvaliteta veština i usluga u području javnog zdravstva i socijalnezaštite

OPŠIRNIJE O PROJEKTU: kliknite

2021. 11. 16

Институт за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици 44 године успешне бриге о срцу

Поштовани пацијенти, драги пријатељи,

Дана 16. новембра 1977. године основан је Институт за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици. Данас је то здравствена установа терцијарног нивоа здравствене заштите из Плана мреже здравствених установа Републике Србије, која пружа здравствене услуге из области кардиоваскуларне медицине (кардиологије и кардиохирургије), како на секундарном, тако и на терцијарном нивоу, и спроводи образовне и истраживачке активности из ове области. Опширније...

Због актуелне епидемиолошке ситуације одустали смо од организовања свечане академије и обележавања ове 44. годишњице од оснивања. Пандемија ковида-19 траје већ другу годину, али у Институту се и даље, 24 часа дневно, редовно и без престанка раде коронарографије са интервентним кардиолошким процедурама и кардиохируршке интервенције на отвореном срцу. У нашем Институту не постоји листа чекања за извођење операција, већ листа заказивања – што значи да сваки пацијент долази на ред у року од месец дана.

У протеклом периоду хоспитализовано је око 200.000 болесника, урађено је око 39.000 операција на отвореном срцу и око 120.000 интервентних кардиолошких процедура. Практично је прегледан сваки четврти становник Србије, односно преко 1.700.000 болесника – са територије Војводине и других крајева Србије, али и велики број људи из окружења.

Недавно је завршено комплетно реновирање трећег спрата Клинике за кардиологију, стационарног дела, јединице интензивне и полуинтезивне неге, ехокардиографског кабинета и блока за стерилизацију, а пре неколико дана почела је да ради реновирана трећа ангиолошка сала са најсавременијом радиолошком опремом.

Ради унапређења рада Института, континуирано се уводе бројне нове процедуре у областима електрофизиологије, интервентне кардиологије, кардиохирургије, механичке циркулаторне потпоре, ехокардиографије и функционалне дијагностике. Све ово доприноси још бољим резултатима у лечењу најтежих срчаних болесника. Успешна имплементација нових процедура је резултат огромног ентузијазма комплетног особља ‒ лекара, медицинских сестара, као и немедицинских радника. Један од наших приоритетних циљева је и улагање у младе кадрове, који се обучавају у земљи и водећим иностраним медицинским центрима. Ови успеси су и логичан продукт богатог наслеђа које смо на дар добили од наших учитеља.

Захваљујемо се свим установама и појединцима, драгим пријатељима који су нам помогли да с поносом дочекамо и ову 44. годишњицу рада.

Желимо Вам добро здравље.

Врата Института за кардиоваскуларне болести Војведине

увек су отворена!

Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok mortaliteta u Srbiji i zemljama u regionu. Aterosklerotske kardiovaskulrane bolesti (eng. Atherosclerotic cardiovascular disease -ASCVD) čine najveći deo spektra kardiovaskulranih bolesti.

Iako se prema podacima iz preporuka za prevenciju kardiovaskulranih bolesti Evropskog udruženja kardiologa – ESC eng. European Society of Cardiology)1 uočava pad incidencije ASCVD u mnogim zemljama u Evropi, podaci dobijeni od strane Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, ukazuju da kardiovaskulrani uzroci mortaliteta čine 2017. godine 51.7% svih smrtnih ishoda u Srbiji. Tokom 2018. i 2019. godine 51.8% svih smrtnih ishoda u Srbiji uzrokovane su takođe kardiovaskulranim bolestima2-4. Dakle, iako se u razvijenim zemljama Evropske Unije registruje pad incidencije ASCVD i istovetni pad mortaliteta, nažalost u našoj zemlji i ovom delu Evrope to nije slučaj.

Projekat telemedicinske povezanosti između prekograničnih glavnih bolnica pružiće najbolju moguću medicinsku negu svim potencijalnim pacijentima u prekograničnom području, posebno starijim osobama, povezivanjem lokalnih regionalnih bolnica s bolnicama Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine i Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar.

Telemedicina je deo medicine, sa specifičnostima pružanja usluge na daljinu5. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji – WHO (eng. World Health Organziation) , telemedicina nudi „Pružanje zdravstvenih usluga, gde je udaljenost kritičan faktor, od strane svih zdravstvenih radnika koji koriste informacione i komunikacione tehnologije za razmenu validnih informacija za dijagnozu, lečenje i prevenciju bolesti i povreda , istraživanja i evaluacije, i za kontinuiranu edukaciju pružalaca zdravstvenih usluga, a sve u interesu unapređenja zdravlja pojedinaca i njihovih zajednica“6.

WHO takođe napominje da je telemedicina snažno povezana sa informacionim i komunikacionim tehnologijama (IKT)7. Telemedicina koristi IKT da bi prevazišla geografske barijere i povećala pristup zdravstvenim uslugama. Ovo je posebno korisno za ruralne zajednice i zajednice sa nedovoljno usluga u zemljama u razvoju – grupe koje tradicionalno pate od nedostatka pristupa zdravstvenoj zaštiti.

Uvođenje telemedicine u mnoge medicinske specijalnosti i kardiologiju u mnogim regionima širom sveta pokazalo se efikasnim. Telemedicinske konsultacije i učenje mogu se obaviti kroz virtuelne posete, povezivanje bolnica, kontinuirano praćenje pacijenata i mnoge druge aktivnosti. Telemedicina može pružiti opsežnu pomoć i sve aktivnosti se mogu desiti pre, tokom i nakon hospitalizacije, dajući joj moć da poveća pristup kardiovaskularnoj nezi ne samo u ruralnim regionima, već i u gradskim područjima sa nedostatkom usluga. To čini negu dostupnijom, čime se povećava ukupna nega i poboljšavaju rezultati. Za telemedicinu je neophodno da zdravstveni sistemi stvore adekvatnu infrastrukturu.

Razvijanjem i implementacijom telemedicinske mreže, u primarnim i sekundarnim zdravstvenim cetrima možemo brzo, efikasno i blagovremeno dobiti relevantne i neophodne informacije o zdravlju pacijenata i pomoći medicinskim radnicima za bolju dijagnostiku. To se odnosi na praktično sve podatke iz istorije bolesti: anamnestičke podatke, fizikalne nalaze, laboratorijske podatke, rendgen, ehokardiografske podatke, nalaz koronarne angiografije (u zavisnosti od bolnice), CT nalaz itd. Sve zajedno može poboljšati kvalitet zdravstvene zaštite pacijenata.

Korišćenjem ovih podataka lekari u primarnim i sekundarnim medicinskim centrima bili bi dostupni „on line“ svim konsultantima ili mogućim konsultantima iz IKVBV kao tercijarne ustanove, koja bi mogla da doprinese poboljšanju lečenja većine pacijenata, a ne samo onih kojima je potrebna hitna kardiovaskularna intervencija.

Glavni rezultati projekta su razvoj prekogranične telemedicinske infrastrukture, obuka medicinskog osoblja, izrada kliničke studije o prevenciji i lečenju osoba s kardiovaskularnim bolestima i modernizacija medicinske opreme.

CILJEVI:
10.000 osoba – kardioloških pacijenata pokriveno poboljšanom zdravstvenom zaštitom. Poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite pacijenata obavljanjem zdravstvene zaštite kroz dijagnostiku sa opremem nabavljenom projektom, kao i telemedicinskim konsultacijama.
1 zajednički razvijena usluga koja omogućuje boiju kvalitet zdravstvene zaštite – uspostavljena prekogranična telemedicinska mreža
30 osoba – edukacija radnika kod partnerskih bolnica koji će metodama i aktivnostima projekta provoditi poboljšanu dijagnostiku i lečenje kardiološkim bolesnicima

Literatura:
1. Frank L.J. Visseren et al. 2021 ESC Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice. European Heart Journal (2021) 42, 3227_3337

2. INCIDENCE AND MORTALITY OF ACUTE CORONARY SYNDROME IN SERBIA: Serbian Acute Coronary Syndrome Registry Report No. 12, 2017

3. INCIDENCE AND MORTALITY OF ACUTE CORONARY SYNDROME IN SERBIA: Serbian Acute Coronary Syndrome Registry Report No. 13, 2018

4. INCIDENCE AND MORTALITY OF ACUTE CORONARY SYNDROME IN SERBIA: Serbian Acute Coronary Syndrome Registry Report No. 14, 2019

5. Strehle EM, Shabde N. One hundred years of telemedicine: does this new technology have a place in paediatrics? Archives of Disease in Childhood, 2006, 91(12):956–959.

6. WHO. A health telematics policy in support of WHO’s Health-For-All strategy for global health development: report of the WHO group consultation on health telematics, 11–16 December, Geneva, 1997. Geneva, World Health Organization, 1998.

7. Telemedicine: opportunities and developments in Member States: report on the second global survey on eHealth 2009. (Global Observatory for eHealth Series, 2) 1.Telemedicine. 2.Medical informatics. 3.Information technology. 4.Technology transfer. 5.Needs assessment. 6.Data collection. I.WHO Global Observatory for eHealth. ISBN 978 92 4 156414 4

Projekat je sufinanciran sredstvima ERDF-a i IPA II Europske unije. Ovaj Informativni material napravljen je iz sredstava Evropske unije, sadržaj je isključiva odgovornost Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine i ni na koji način ne odražava službene stavove Evropske unije.

2021. 11. 2

Саопштење: Нова ангио-сала за Институт у Сремској Каменици

На Институту за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици почела је са радом нова ангио-сала, за чију је набавку из покрајинског буџета издвојено више од 62 милиона динара.

Поред пораста учесталости малигних обољења, кардиоваскуларне болести представљају водећи узрок превремене смрти, а акутни инфаркт миокарда одговоран је за највећи број смртних исхода. Сваких десет минута у Србији једна особа доживи акутни инфаркт, што у први план поставља значај овог здравственог проблема.

Данас су Институт обишли председник Покрајинске владе Игор Мировић и потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић.

„Драматично смо променили систем и организацију у здравству Војводине. Пре пет година на овом институту смо имали једну исправну и једну делимично исправну ангио-салу, а данас их имамо четири. Поред тога, успели смо да створимо читаву мрежу ангио-сала и то у Суботици, Зрењанину и Сомбору, чиме смо, уз оне у Универзитетском клиничком центру Војводине, достигли нови стандард и квалитет у лечењу кардиоваскуларних пацијената у Војводини“, изјавио је Мировић након обиласка нове ангио-сале.

Према речима директора Института за кардиоваскуларне болести др Александра Реџека, са великим разумевањем Покрајинске владе и Секретаријата за здравство у протеклим годинама обезбеђена су огромна средстава за набавку нове опреме, у коју спада и ова ангио-сала, што Институт ставља раме уз раме са водећим светским центрима.

„Ова савремена сала садржи интегрисан систем за визуелизацију морфологије и функционалног значаја сужења коронарних артерија и смањеног зрачења у интервентној сали што омогућује спровођење најкомплекснијих интервенција у области кардиологије без нарушавања здравља болесника и запослених. Институт за кардиоваскуларне болести прва је болница у Србији и региону која има овакву технологију, због чега смо веома поносни“, рекао је др Реџек.

Он је додао да ће коришћењем овакве опреме у наредних месец дана бити изведена прва интервенција – уградња стента на вратним артеријама и посебно дизајнираних стентова на аорти, као највећем крвном суду у организму.

Према његовим речима, интерес Института је и стално унапређивање рада интревентних центара у секундарним болницама у Војводини –у Суботици, Сомбору и Зрењанину, што подразумева едукацију кадрова и подршку извођењу интервентних процедура захваљујући аудио-визуелним линковима који су успостављени са овим болницама.

„Јачањем тих центара ми дајемо једнаку шансу свим грађанима Војводине за живот јер на време могу имати уграђен стент. Захваљујући целом овом пројекту, заједничким напорима свих и улагању у Институт, немамо више листе чекања, већ само листе заказивања, а пре само неколико година готово 1.000 болесника било је на листи чекања“, изјавио је директор Института за кардиоваскуларне болести др Александар Реџек.

Годишње се на Институту у постојећим ангио-салама изврши више од 5.000 интервенција, од чега 3.000 перкутаних коронарних интервенција са уградњом стента и 1.100 интервенција у акутном инфаркту миокарда.

Фотогалерија:

2021.11.02.12021.11.02.42021.11.02.22021.11.02.52021.11.02.3

Медији пишу о нама:
- Дневник
- Тањуг
- Новости
- Влада АП Војводине

2021. 9. 27

20219292021927


SVETSKA FEDERACIJA ZA SRCE

SVETSKI DAN SRCA 29. 9. 2021. – KORISTI SRCE DA SE POVEŽEŠ (SA SRCEM)

Dok se čitav svet bori protiv COVID-19, postali smo svesniji važnosti sopstvenog zdravlja i zdravlja naših bližnjih.

Bolesti srca i krvnih sudova (još uvek) su vodeći javnozdravstveni problem kako u svetu tako i kod nas. Odnose najviše života – oko 18,6 miliona ljudi godišnje umire od ovih bolesti!

Zašto „POVEŽI SE SRCEM“?


Za osobe obolele od kardiovaskularnih bolesti, a njih je u svetu oko 1 milijarda i 520 miliona, COVID-19 predstavlja dodatnu pretnju – one imaju povećan rizik od razvoja teških oblika bolesti, a mnogi od njih boje se otići na redovne i hitne preglede zbog straha od zaraze.

Upravo zato ovogodišnja kampanja povodom Svetskog dana srca poziva nas da se POVEŽEMO srcima. Iako smo izolovaniji nego ikad, možemo se povezati s sopstvenim srcem i sa srcima naših bližnjih. Povezati se znači voditi brigu o zdravlju srca, odabrati zdrave životne navike – prestati pušiti, redovno obavljati umerenu fizičku aktivnost - vežbati, zdravo se hraniti, kontrolisati krvni pritisak, odlaziti na redovne preglede, koristiti savremenu tehnologiju u kontroli zdravlja srca, ali i brinuti o zdravlju svojih bližnjih, te osoba u povećanom riziku.

Imajući u vidu starenje populacije, sve prisutnu globalizaciju i urbanizaciju, socio-ekonomsku situaciju, visoku prevalenciju faktora rizika kao što su gojaznost, šećerna bolest, arterijska hipertenzija, pušenje, smanjena fizička aktivnost, moguće je očekivati i dalje postojanje opterećenja kardiovaskularnim bolestima ako se ne preduzmu sveobuhvatne mere prevencije. Svaki pojedinac treba da se potrudi da čuva ali i unapredi svoje zdravlje kroz zdrave životne navike.

Vrlo je važno dobro kontrolisati hroničnu bolest; naime, tako će se ostvariti najbolji uslovi za dobru ravnotežu, uključujući i mentalno zdravlje. Dakle, nikako ne treba prekinuti uzimanje lekova koje je osoba uzimala za svoju hroničnu bolest, niti menjati doze lekova, već sve treba koristiti kao i ranije kada su održavali stabilnu bolest, tj. najbolje moguće stanje hronične bolesti.

Početkom 2020. godine, kada se tek pročulo za novi koronavirus, krenula je utrka za stecanjem što više informacija i znanja o novom virusu. Saznali smo da COVID-19 predstavlja poseban rizik za srčane bolesnike. Istovremeno je nastupio jako zabrinjavajući trend – srčani bolesnici počeli su izbegavati posete hitnim službama i svojim lekarima. To izbegavanje pripisuje se strahu od virusa.

Zato je važno osvestiti srčane bolesnike da su ordinacije primarne zdravstvene zaštite, bolnice i hitni prijemi sigurna mesta i da, ako imaju potrebe otići do lekara, trebaju i da stvarno odu na pregled. Znatno je opasnije dobiti srčani ili moždani udar nego zaraziti se COVID-om. Brza reakcija je jako bitna i lekarski pregled ne treba odgađati.

Za potrebe kampanje kreirani su edukativni video materijali, članci, infografike i plakati.

Podelite sav dostupan promotivni sadržaj i pomozite da se POVEŽEMO srcima!


TRI SU KAMENA TEMELJCA OVOGODIŠNJE KAMPANJE

2021927a2021927b2021927a

2021. 7. 1 5

2021. 5. 1 7

2021.4.22AZUS

Општи утисак након шесте редовне посете

Шеста редовна посета Институту за кардиоваскуларне болести Војводине (ИКВБВ) обављена је у периоду неповољне епидемиолошке ситуације, условљене појавом и ширењем заразне болести Covid-19.

Институт за кардиоваскуларне болести Војводине у својим организационим јединицама, у континуитету спроводи све активности и дефинисане мере, у складу са Планом за унапређење квалитета рада и акредитационим стандардима. Рад установе усклађен је и са тренутном епидемиолошком ситуацијом и препорукама, а са циљем превенције и сузбијања ширења новог корона вируса. Руководство и запослени установе у свим предузетим активностима успевају да сe безбедност и квалитет пружених услуга и у тренутној епидемиолошкој ситуацији одржи на високом нивоу. У раду установе поштују се стандарди Агенције за акредитацију здравствених станова Србије, као и имплементирани међународни и национални водичи за дијагностику и лечење пацијената.

У складу са специфичностима рада најефиксније су предузете све противепидемијске мере како би се одржала безбедност здравља пацијената и запослених и омогућио даљи квалитетан и безбедан рад. У складу са потребама креирања црвених и зелених зона учињена је адаптација простора уз консултацију са надлежним епидемиологом. Рад ИКВБВ прилагођен је актуелној епидемиолошкој ситуацији, тако да је капацитет клинике за кардиохирургију искоришћен 60-80% а клинике за кардиологију 80% и рад се одвија по препорукама и смерницама Републичке стручне комисије за надзор над болничким инфекцијама и ИЗЈЗВ. Установа је наставила са применом најсавременијих дијагностичких и терапијских процедура у лечењу пацијената. Установа има подршку покрајинске Владе кроз различите видове сарадње, што је доприноси унапређењу квалитета рада. Похвала за руководство и запослене на несебичном професионалном ангажовању и у другим установама у којима су смештани пацијенти оболели од заразне болести Cоvid 19 (КЦ Војводине, Сајам, ИПБВ).

У установи се редовно набавља и користи лична заштитна опрема и спроводи едукација за примену исте. Свакодневно се врши дезинфекција простора и опреме, а према предвиђеном плану. Континуирано се спроводи интерна контрола санитарно-хигијенског стања објекта, као и епидемиолошки надзор установе. У установи се у континуитету спроводи вакцинација запослених, као и тестирање пацијената и запослених.

У установи се примењују имплементирани протоколи и дефинисане процедуре. Усвојена су нова документа у складу са епидемијом Covid-19. Препоручује се даља израда нових процедура, посебно оних које се установљавају услед актуелне епидемиолошке ситуације. Нежељени догађаји се евидентирају и одмах решавају предузимањем превентивних мера, што у ситуацији епидемије Cоvid-19 омогућава унапређење безбедоносних противепидемиолошких процедура. Све активности и процедуре које се редовно спроводе у области животне средине су допуњене и прилагођене тренутној епидемиолошкој ситуацији и одржавању безбедности рада у установи.

Постоји континуитет у примени усвојених процедура у области људских ресурса, нарочито у областима регулисаним позитивним прописима, као и процедура управљања и руковођења. Континуирана медицинска едукација и стручно усавршавање запослених је поред пружања услуга пацијентима, приоритет и у новонасталој епидемиолошкој ситуацији. Организован је велики број on-line едукација, учешћа на националним и међународним скуповима. У оквиру саме установе публикован је Приручник за медицинске сестре, у циљу едукације новозапослених али и као подсетник за остале запослене медицинске сестре и техничаре. Резултати рада запослених се оцењују на годишњем нивоу у складу са дефинисаном процедуром.

Руководство Института својим залагањем унапређује рад установе, води је путем визије да уз пружање квалитетне услуге корисницима и даље остане једна од најуспешнијих установа здравственог система Републике Србије.

Општи утисак је да се у Институту за кардиоваскуларне болести Војводине поштују стандарди, дефинисане процедуре и упутства за рад, у складу са прописима и стандардима Агенције за акредитацију здравствених установа Србије и да се квалитет рада унапређује и током актуелне епидемиолошке ситуације.

Институт за кардиоваскуларне болести Војводине својим радом и пружањем врхунских професионалних услуга корисницима, представља једну од најзначајнијих здравствених установа за кардиоваскуларне болести у земљи и региону, а који је акредитацију усвојио као систем пословања и унапређења рада.

2021.4.22AZUS12021.4.22AZUS42021.4.22AZUS22021.4.22AZUS52021.4.22AZUS32021.4.22AZUS6

2021. 4. 7

ДАНАС ЈЕ СВЕТСКИ ДАН ЗДРАВЉА

2021. 2. 11

ОТВАРАЈУЋА КОНФЕРЕНЦИЈА ИПА ПРОЈЕКТА ХЕАРТ НЕТ

Институт за кардиоваскуларне болести Војводине је водећи партнер у Пројекту: “Девелопмент оф Цросс Бордер Цардиовасцулар Дисеасес Телецонсултатион Нетwорк ин Хеалтх Институтионс” ХЕАРТ НЕТ. Пројекат је суфинансиран средствима ЕФРР и ИПА ИИ фондова Европске уније.
Идеја развоја програма пројека Хеарт НЕТ остварена је уз помоћ Интеррег ИПА програма прекограничне сарадње Хрватска-Србија 2014 - 2020. Идеју пројекта су подржали и помогли Покрајински секретаријат за регионални развој Војводине и Министарство за регионални развој и европске фондове Републике Хрватске. Даљем Развоју Пројекта су помогли Покрајински секретаријат за финансије и Покрајинског секретаријата за здравство. Опширније...

2021. 2. 4

202124

Нова метода у лечењу сужења на коронарним артеријама на Институту за кардиоваскуларне болести Војводине Интра Васкуларна Литотрипсија (ИВЛ) 

Познато је и доказано да су калцификати у крвним судовима пацијената подвргнутих перкутаној коронарној интервенцији (ПЦИ) предиктори лоших исхода у смислу ниже стопе потпуне реваскуларизације и повећаног морталитета. Углавном зато што приликом стентирања калцијум отежава, некада чак и онемогућава позиционирање стентова и не дозвољава униформну експанзију стента, дугорочно ово води ка лошијим исходима. Што је тежа калцификација крвног суда и што је већи лук калцификованог лумена, ови проблеми су израженији. Опширније...

2020. 9. 29

ПОБЕДИ СРЦЕМ БОЛЕСТИ СРЦА

2020930

Светски дан срца је установљен 2000. године, са циљем да се људима скрене пажња и подигне свест о значају болести срца и крвних судова, да им се приближи и боље објасни ова тема која је присутна у животима многих људи широм света.
Кардиоваскуларне болести су водећи узрок смрти савременог човека. Сваке године у свету око 17,9 милиона људи умре као последица болести срца и крвних судова, а процењује се да ће до 2030. године тај број порасти на 23 милиона. У Србији због болести срца и крвних судова годишње умире око 54.000 људи што чини око 51.8% свих узрока смрти.
Болести срца и крвних судова настају комбинацијом одређених фактора ризика. На неке се не може утицати (наслеђе, пол, године живота) али се зато већина других фактора ризика могу контролисати, модифоковати или лечити, као што су: повишене вредности крвног притиска, шећерна болест, повишене вредности холестерола и триглицерида, прекомерна ухрањеност/гојазност, употреба дувана и недовољна физичка активност.
Дан срца се обележава 29. септембра али се кампање и активности одвијају током целе године па из Светске федерације за срце препоручују:
- користи срце у доношењу бољих одлука: пазите на своје срце здравом исхраном, не коришћењем дувана, са довољно физичке активности, редовно контролишите свој крвни притисак.
- користи срце да би слушао своје срце: обавезно спроводите редовне прегледе. Не избегавајте да позовете хитне службе ако је потребно
- медицинска професија је сигурно ту за Вас
- користи срце за себе, твоју породицу и друштво у целини: пазећи на себе и своју породицу, помажете друштву у целини

Изјава проф. др Дејана Сакача за Јутарњи програм РТВ Војводине, 29. 9. 2020. поводом Светског дана срца:

WHF CVD-InfographicDev3-scaled
2020 sponsor-logos

- Преузмите летак Светског удружења за срце: овде

2020. 9. 29

Поводом Светског дана срца, директор Института је дао интервју за дневне новине ”Дневник”

29.09.2020 • 08:47, 11:29
Извор: Dnevnik.rs

Смрт од срца у Србији сваких 10 минута

НОВИ САД: Светски дан срца установљен је да укаже на значај кардиоваскулраних болести, а пре свега на чињеницу колико сами можемо да учинимо за здравље свог срца. Сходно томе је и овогодишњи слоган „Свим срцем за здраво срце“. Кардиоваскуларне болести су и данас водећи узрог смрти у популацији од 30 до 70 година, с учесталошћу више од 50 процената, каже директор Института за кардиоваскуларне болести Војводине професор др Александар Реџек.
Према његовим речима, одговорне су за близу 18 милиона смртних исхода у свету годишње, са прогонозом да ће до 2030. године тај број премашити 25 милиона.
Ако се узме у обзир да је од ковид инфекције ове године преминуло близу милион људи, онда се у поређењу са тим на прави начин могу сагледати размере штете које кардиоваскуларне болести остављају на појединце и друштво у целини, вели наш саговорник.
- Цео текст можете прочитати: овде

2020. 7. 2

ПЕТА РЕДОВНА ПОСЕТА СПОЉАШЊИХ ОЦЕЊИВАЧА АГЕНЦИЈЕ ЗА АКРЕДИТАЦИЈУ УСТАНОВА У ЗДРАВСТВУ

20180704c

Током пете акредитацијске посете, кроз разговор са руководством, презентацијом рада у протеклих годину дана, прегледом документације и обиласком установе стекао се следећи утисак:
- Установа ради у складу са акредитацијским стандардима на основу којих је акредитована;
- Рад је у складу са усвојеним процедурама;
- У односу на претходну посету учињен је напредак у унапређењу квалитета и безбедности.
Постоји велико ангажовање руководства установе, координатора за акредитацију, помоћника и свих запослених на пословима унапређења квалитета рада.
У складу са специфичностима рада руководство је препознало потребу за просторну и функционалну прилагођеност потребама здравствених услуга, што је резултирало реконструкцијом Клинике за кардиологију, проширењем капацитета коронарне јединице (за 5 болесничких постеља), простором за функционалну дијагностику (ергометрија, спироергометрија) и кардиорехабилитацију, као и простором лабораторије за биохемију чиме је учињен бољи и ефикаснији рад запослених, а све у корист и на велико задовољство пацијената.
На Клиници за кардиохирургију успешно се раде операције на срцу и великим крвним судовима, а у последње време се све више инсистира на новим миниинвазивним процедурама (до сада је урађено пет). Новим приступом лечења био би смањен број дана хоспитализације, смањена оперативна траума и постигнут бржи ефекат оздрављења, што и јесте крајњи циљ унапређења квалитета рада установе.
На Клиници за кардиологију поред рутинских интервенција почело се са применом нових процедура ротаблације и литотрипсије што је за сваку похвалу.
Поред улагања у просторну реконструкцију менаџмент је уложио и у набавку нове и савремене опреме, посебно у сегменту стерилизације која је опремљена новим стерилизаторима, чиме је омугућен безбеднији и ефикаснији рад.
Пажња се посвећује и сталном унапређењу и усавршавању знања и вештина запослених, што је омогућено и боравком у европским центрима (Италија,Чешка). Присутна је и партиципација на европским конгресима, као и учешће у међународним пројектима.
Посебно се похваљује кадровска помоћ Сајму и КЦ Војводине у ситуацији новонастале пандемије COVID 19. Захваљујући предузетим мерама и активностима тима за интрахоспиталне инфекције и читавог колектива није забележен ни један случај позитивног на поменуту инфекцију.
Потребна је истрајност менаџмента у реализацији пројекта простора за третман медицинског отпада, који би био у складу са стандардима.
У фази је израда пројекта Каменица 3, која ће Институт дићи на вишу лествицу у квалитету пружања услуга, на велико задовољство запослених и пацијената.
Задовољство је било учешће у редовној посети установи која својим квалитетом рада представља стожер здравственог система Републике Србије.
Након пете редовне посете спољашњих оцењивача Агенције за акредитацију здравствених установа Србије, Институту за кардиоваскуларне болести Војводине, општи утисак јесте одржавање и унапређење квалитета рада и безбедности пацијената и запослених. У установи се примењују усвојени протоколи и процедуре, установљени према стандардима Агенције за акредитацију здравствених установа Србије.
Институт за кардиоваскуларне болести Војводине својим радом и пружањем врхунских професионалних услуга корисницима, представља водећу високоспецијализовану здравствену установу за кардиоваскуларне болести, који је акредитацију усвојио као систем пословања и унапређења рада.

2020. 3. 13

Лечење пацијената са електричним олујама у ИКВБВ

У оквиру сарадње ИКВБВ и Универзитетске болнице Ramon y Cajal у Мадриду урађене су интервенције катетерске аблације коморске тахикардије у узнапредовалом стадијуму неисхемијске кардиомиопатије код пацијената са уграђеним кардиовертер дефибрилатором. Процедуре су изведене уз подршку др Хавиера Морена, једног од водећих експерата из ове области у Европи.
Кардиомиопатије представљају хетерогену групу болести које доводе до прогресивног попуштања срца. У неким случајевима једини симптом су аритмије. Лечење укључује фармакотерапију, уградњу имплантабилног кардиовертер-дефибрилатора, ресинхронизациону терапију срца, катетерску аблацију и трансплантацију срца.
Супстрат за настанак кола коморске тахикардије чине дегенеративне промене, масна инфилтрација и фиброза, односто појава ожиљака унутар којих се налазе критичне компоненте кола тахикардије. Уградња кардиовертер дефибрилатора пацијенте чува од изненадне срчане смрти, међутим, код једног броја болесника долази до напада коморске аритмије који се не могу контролисати. Они доживљавају такозване „електричне олује“, понављане нападе тахикардије праћене вишеструким испорукама електрошокова и захтевају катетерску аблацију.
Уклањање аритмије код ових пацијената представља изазов из разлога што је срце пацијента често сувише слабо да би издржало понављано изазивање и мапирање, то јест анализу ових аритмија.
Аритмија се у току процедуре најчешће индукује само једном, на кратко, да би се потврдило да је обележена зона критична за одржање тахикардије. У таквом случају, на овом месту се испоручује радиофреквентна енергија.
Ова метода, која се на наведени начин рутински ради у неколико специјализованих центара у Европи омогућава да се интервенција ради код веома тешких пацијената, са прихватљивим степеном ризика, без потребе да се током интервенције критично дестабилизују у циљу мапирања.
Интервенције урађене у ИКВБВ су изведене код пацијената са узнапредовалим стадијумом аритмогене кардиомиопатије, односно, у другом случају, хипертрофичне кардиомиопатије. Ради се о пацијентима који су имали преко педесет електрошкова, а један од њих је до сада 18 пута хоспитализован због компликација свог обољења.
Интервенције су урађене у општој анестезији, али захваљујући примени нове методе, са значајно нижим ризиком и без потребе за применом механичке циркулаторне потпоре. Оправак је трајао два дана.
Прве интервенције ове врсте представљају значајан корак у лечењу најтежих пацијената у ИКВБВ и у плану је да се током наредних месеци обезбеди комплетна логистика која ће омогућити лечење ових пацијента у склопу редовног програма одељења за електрофизиологију. 

2020. 1. 13

РЕНОВИРАНА ЈЕ КЛИНИКА ЗА КАРДИОЛОГИЈУ

Први пут од оснивања Института за кардиоваскуларне болести Војводине, по највишим стандардима за здравствене установе овог типа, урађена је свеобухватна реконструкција и адаптација Клинике, која има 90 болесничких постеља и најсавременију лабораторију.
Извор: Radio-televizija Vojvodine www.rtv.rs

20191022

ПАНАДРИАТИК

Други симпозијум ПАНАДРИАТИК одржан је од 25 до 27. септембра 2019. године у Ректорату Универзитета у Новом Саду.
ПАНАДРИАТИК представља међународну научну и стручну организацију првенствено фокусирану на поље кардиваскуларне медицине, али и друге специјалности које су уско повезане са кардиоваскуларном медицином. Симпозијум су организовали Институт за кардиоваскуларне болести Војводине и Универзитет Тор Вергата из Рима, а под покровитељством Италијанског друштва медицинских наука Сисмед. У организацији симпозијума велику подршку и помоћ пружили су Покрајински секретаријат за здравство и Медицински факултет у Новом Саду.
Основни садржај симпозијума ове године односио се на проблем атеросклерозе, срчаних имагинг, кардијалне рехабилитације и кардиоваскуларне хирургије.
Велики број посетилаца пратио је предавања страних и домаћих предавача. Око 60 слушалаца и предавача дошло је из Италије, међу којима су били и реномирани предавачи (проф. Ф. Пинто, председник светског удружења кардиолога, проф. Ф. Ромео, бивши председник италијанског удружења кардиолога, акад. проф. П. Сеферовић, председник европског удружења за срчану инсуфицијенцију), и бројни домаћи предавачи и слушаоци, као и предавачи и слушаоци из Румуније, Белорусије, Црне Горе, Кипра и Хрватске имали су прилику да у разноврсној и живој дискусији размене своја стручна искуства.
Симпозијум је, такође, био прилика да се да допринос интеркултурној сарадњи и да се омогући ближе упознавање у циљу будуће лакше размене научних и стручних достигнућа.
Следећи ПАНАДРИАТИК симпозијум ће бити одржан у Минску, у Белорусији.

Кампања за хигиjeну руку 2019: прeвeнциjа бoлничких инфeкциjа – видeo матeриjал за здравствeнe устанoвe

Бoлничкe инфeкциje (нoзoкoмиjалнe, интрахoспиталнe инфeкциje, инфeкциje удружeнe са здравствeнoм нeгoм) прeдстављаjу вeлики jавнoздравствeни прoблeм, jeр прoдужаваjу хoспитализациjу пациjeната, дoвoдe дo кoмпликациjа oснoвнe бoлeсти штo мoжe да пoвeћа мoрталитeт пациjeната, а свe тo рeзултира пoвeћаним трoшкoвима лeчeња. Сваки пациjeнт примљeн у бoлницу je у ризику да дoбиje бoлничку инфeкциjу. Онe су значаjна кoмпликациjа лeчeња у здравствeним устанoвама и значаjан здравствeни прoблeм у развиjeним зeмљама, а joш вeћи у oнима у развojу, oднoснo у зeмљама са смањeним рeсурсима, гдe надзoр ниje, или je тeк нeдавнo успoстављeн.

У oквиру „Другoг прojeкта развojа здравства Србиje”, Министарствo здравља Рeпубликe Србиje je у сарадњи са Институтoм за jавнo здрављe Србиje „Др Милан Јoванoвић Батут”, мрeжoм института и завoда за jавнo здрављe и Рeпубличкoм стручнoм кoмисиjoм за надзoр над бoлничким инфeкциjама пoкрeнулo Кампању за хигиjeну руку 2019. са циљeм даљeг сузбиjања и прeвeнциje бoлничких инфeкциjа.

Прoмoтивни матeриjал Кампањe за хигиjeну руку, пoрeд пoстeра кojи су дистрибуирани здравствeним устанoвама, oбухвата и три филма Свeтскe здравствeнe oрганизациje намeњeна за eмитoвањe на oдeљeњима и чeкаoницама здравствeних устанoва.

ЧЕТВРТА РЕДОВНА ПОСЕТА

Редовном посетом обухваћен је разговор са руководством установе, преглед документације уз разговор са вођама тимова за самооцењивање и обилазак установе.
Општи утисак након четврте редовне посете у Институту за кардиоваскуларне болести Војводине, је да установа ради у складу са акредитацијским статусом који је добила, и да се стално усавршава на свим пољима, уводећи нове процедуре, нове технике лечења пацијената како неинвазивним тако и инвазивним путем, уз висок степен квалитета својих услуга, и жељом свих запослених на челу са управом установе да оправда висок рејтинг који има и одржи ниво услуга на завидно високом нивоу.
Као препорука за унапређење је доследно примењивати и пратитити примену свих усвојених процедура и упутстава који омогућавају висок степен безбедност и квалитет у пружању услуга.
Као и увек до сада било је задовољство учествовати у редовној посети Института за кардиоваскуларне болести Војводине.

2019. 4. 18

BanerPecat

Укидање печата - Градимо дигитално друштво

Активност Укидање печата за привредне субјекте обухваћена је и Акционим планом Заједничке радне групе за унапређење позиције Републике Србије на ранг-листи Светске банке о условима пословања – Дуинг Бизнис. Опширније

Збогом чекању у редовима, гужвама на шалтерима или погрешним бројевима телефона. Електронска управа вам омогућује да велики број административних послова завршите далеко комфорније из свог дома, канцеларије, или чак у покрету, путем мобилних уређаја, тако да вам остаје више времена за ствари које су заиста битне. Опширније

2019418

2019. 3. 18

ОБАВЕШТЕЊЕ О 30. СЕДНИЦИ ЕТИЧКОГ ОДБОРА: ПРЕУЗМИТЕ

2019. 1. 24 

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА МЕДИЈЕ:
набавка опреме у вредности од 180 милиона динара. осврт на резултате у претходној години и планови за текућу годину. 

2019. 1. 24

ГОСТОВАЊЕ ДИРЕКТОРА ПРОФ. ДР АЛЕКСАНДРА РЕЏЕК У ЕМИСИЈИ НА РАДИО ТЕЛЕВИЗИЈИ ВОЈВОДИНЕ

20181212

Четвртак, 15. 11. 2018.

Обележена 41-годишњица Института за кардиоваскулане болести!

Поводом обележавања 41-годишњице постојања Института за кардиоваскуларне болести Војводине, одржана је свечаност на којој су се присутнима обратили директор Института проф. др Александар Реџек, помоћник директора за образовну и научну истраживачку делатност проф. др Дејан Сакач, управник Клинике за кардиологију проф. др Илија Срдановић и управник Клинике за кардиоваскуларну хирургију проф. др Стаменко Шушак, који су говорили о раду Института и успешном збрињавању кардиоваскуларних болесника. Од гостију, присутнима се обратила др Снежана Бојанић, помоћница покрајинског секретара за здравство. Заједнички је закључак да Институт за кардиоваскуларне болести Војводине, као кровна установа за лечење кардиоваскуларних болесника на подручју Војводине, остварује врхунске резултате који се могу поредити са резултатима реномираних установа у земљи и иностранству. Такође, Институт својим активностима даје значајан допринос унапређењу лечења кардиолошких болесника и у другим здравственим центрима у Покрајини. Због свега тога, ИКВБВ представља елитну здравствену установу, један од најпризнатијих здравствених центара у овом делу Европе.

Свечаност су увеличали ученици Музичке школе „Исидор Бајић“, који су приредили мали концерт и пружили музички угођај нашим болесницима, али и свима запосленима. Ми им се овом приликом захваљујемо на томе, јер су на најлепши могући начин доказали да музика може да буде лек, што су потврдне реакције како пацијената тако и запослених. У програму су учествовали млади таленти Игор Карајков, Катарина Теофанов, Жељана Даниловић, Славен Балаћ, Катарина Бадњар, Јована Дугоњић, Теодора Станковић. Концерт је одржан у склопу пројекта хуманизације болнице и вишегодишње успешне сарадње Института и Музичке школе „Исидор Бајић“.

20181019

ПАНАДРИАТИЦ МЕЕТИНГ, БУДВА, ЦРНА ГОРА 19-20 ОКТ. 2018.

Стручни састанак ПАНАДРИАТИЦ је организован у термину 19/20 Окт. 2918 у Републици Црна гора (Будва). ПАНАДРИАТИЦ представља међународну афилијацију Јадранске регије Италијанског удружења лекара (СИСМЕД) чије је седиште у Риму. Основни циљ наведеног удружења је размена стручних и научних искустава лекара специјалиста (првенствено кардиолога) са лекарима других специјалности и лекарима опште праксе, којима се професионалне и научне новине из специјалистичких области презентују на једноставан и у практичном раду веома апликабилан начин.
Други циљ удружења ПАНАДРИАТИЦ је бржи проток информација и идеја као и једноставнији начин размене кадрова и технологије. Није занемарљив ни аспект културолошког и социолошког зближавања различитих нација.
На И састанку ПАНАДРИАТИЦ у Будви је учествовало око 100 лекара из Италије, међу којима је око 20 врхунских и светски познатих кардиолога из различитих универзитетских центара широм Италије. Преко 100 лекара опште праксе и кардиолога из Црне Горе, као и 15 кардиолога из Србије и Хрватске су употпунили и допринели веома повољним утисцима о добро организованом и стручно и научно престижном састанку. Теме које су доминирале су биле из области кардиологије и кардиохирургије, али је било запажених предавања из области нефро-кардиологије и ендокрино-кардиологије, као и предавање о аспектима тржишта лекова у различитим земљама Јадранске регије.
Научни програм је у будванском хотелу „Авала“ трајао пуна два дана, а предавања су имали и кардиолози и кардиохирурзи из Института за кардиоваскуларне болести Војводине (Проф Др А. Реџек, Проф Др Илија Срдановић, Проф др С Додић, Доц др М. Росић, Др М. Бјелобрк, др Т. Миљковић, Др С. Бјелић).

ТЕЛЕКОНФЕРЕНЦИЈА ИКВБВ СА КАРДИОВАСКУЛАРНИМ ЦЕНТРИМА У ИТАЛИЈИ

Дана 18. Септембра 2018. године, одржана је едукативна телеконференција на ИКВБВ путем аудио-видео линка са универзитетским Кардиоваскуларним центром „Тор Вергата“ из Рима. Линк је успостављен и са другим кардиоваскуларним центрима у Италији. 
Током целодневне телеконференције преношено је неколико веома интересантних кардиолошких процедура којима се наведени универзитетски центар бави и у којима је један од лидера у Европи. Наиме, универзитетска болница у Риму и њен кардиоваскуларни центар се баве иновативним интервентним процедурама, по којима спадају у сам врх европске интервентне кардиологије.
Реализовани пренос је знак одличне досадашње професионалне сарадње између наше две институције, и то захваљујући директору Кардиоваскуларног центра „Тор Вергата“, проф. др Франку Ромеу и његовој љубазности да нам понуди један овако значајан облик едукације, као и директору ИКВБВ, проф. др Александру Реџеку и проф. др Илији Срдановићу, управнику кардиологије за техничку подршку и иновативне технике, који су спремно прихватили понуду.
Технички и технолошки на врхунском нивоу, пренос је омогућио увид у веоме интересантне случајеве пацијената код којих су рађене различите интервентне процедуре које се иначе или не раде или се раде у веома малом броју центара у свету: неинвазивно шивење АСД и ФОА; редукција лумена коронарног синуса код пацијената са рефрактерном АП; неколико ТАВИ процедура код пацијената који су одраније имали кардиохируршку интервенцију на аортном залиску; затварање аурикуле ЛП; имплантација „митралцлип“; „схоцк wаве“ терапија у случају калцификованих коронарних артерија које се не могу на други начин реваскуларизовати. Наведене интервентне технике су изазвале велико интересовање интервентних кардиолога из ИКВБВ, као и већег броја млађих лекара из ИКВБВ, који су присуствовали преносу.
ИКВБВ се искрено захваљује проф. др Франку Ромеу и његовим врсним сарадницима на праћењу најсавременијих трендова и новина из области интервентних кардиоваскуларних процедура, као и на њиховој спремности да другима омогуће увид у њихова достигнућа.
У прилогу: Програм телеконференције „Тор Вергата“ – ИКВБВ, Ср. Каменица, 18. септембар 2018.

Teleconference between the Institute of CVDV and Cardiovascular centers in Italy

On September 18th 2018, an educational teleconference was held at the Institute of CVDV via audio-video link with the University Cardiovascular Centre "Tor Vergata” from Rome, Italy. The link was also established with other cardiovascular centers in Italy.
During the all-day teleconference, several very interesting cardiac procedures were transmitted that are not only performed at but also make the Tor Vergata Cardiovascular Centre a leader in Europe. Namely, the University hospital in Rome and its cardiovascular center perform innovative interventional procedures that place them to the very top of the European intervention cardiology.
The realized transmission is a sign of excellent professional cooperation between our two institutions which occurred thanks to the director of the Tor Vergata Cardiovascular Center, prof. Dr. Franco Romeo and his willingness to offer such an important form of education, as well as prof. Dr. Alexander Redžek, the director of ICVDV, and prof. Dr. Ilija Srdanović, Cardiology Clinic Director, their technical support and innovative techniques, who readily accepted the offer.
Technically and technologically at top level, the telecobference provided an insight into very interesting cases of patients who underwent various interventional procedures that are either not performed or performed only in few centers in the World: non-invasive closure of ASD and FOA; reduction of coronary sinus lumen in patients with refractory angina pectoris; several TAVI procedures in patients who had previously undergone aortic valve replacement surgery; the left atrial appendage closure; MitralClip implantation; "Shock wave" therapy for calcified coronary arteries that could not be revascularized otherwise. The above-mentioned interventional techniques have attracted a great deal of interest of the interventional cardiologists from the ICVDV, as well as young ICVDV physicians who were present during the teleconference.
The Institute of CVDV would like to convey our sincere gratitude to Professor Franco Romeo and his outstanding associates for the follow-up on the latest trends and innovations in the field of interventional cardiology, as well as their willingness to provide others with the insight into the achievements of their team.
In the attachment: Program of the Tor Vergata – ICVDV Teleconference, Sremska Kamenica, 18th September 2018. 

9. 9. 2018. ”ДАН СРЦА”, МЕСНА ЗАЈЕДНИЦА: ПЕТРОВАРАДИН

ИНФО:

С обзиром на то да су се у појединим средствима информисања појавиле дезинформације, обавештавамо јавност да је пацијент С.Т. 21.10.2018. у вечерњим сатима примљен на Институт за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици и да је након указане лекарске помоћи отпуштен на даље кућно лечење.

Управа Института

ИКВБВ специјални гост другог Сајма здравља и здравог начина живота у Бијељини

Други Сајам здравља и здравог начина живота у Бијељини одржан је од 4. до 6. септембра 2018. Покровитељи манифестације су били Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске и град Бијељина. На отварању су се присутнима обратили министар здравља Републике Српске др Драган Богданић, председник Одбора за здравство и народни посланик др Златко Максимовић, менаџер града Бијељине господин Милош Стевановић и директор Института за кардиоваскуларне болести Војводине проф. др Александар Реџек.
На Сајму је учествовало тридесетак излагача, а међу њима Општа болница „Свети врачеви“ из Бијељине, Дом здравља Бијељина, Завод за физикалну медицину и рехабилитацију из Бања Луке, Факултет здравствених наука Паневропског универзитета, Кућа здравља из Бијељине и многи други.
Институт за кардиоваскуларне болести Војводине је учествовао као специјални гост. Посетиоци су, као и протекле године, у великом броју посећивали наш штанд и показали велико интересовање за услуге које се пружају у Институту. Онима који су то желели урађен је ЕКГ, измерене су вредности крвног притиска и шећера у крви, а поред општих прегледа давани су савети који промовишу здрав начин живота. Велику захвалност су нам исказала четири посетиоца, која су током прошлогодишњег сајма, након прегледа на нашем штанду, правовремено упућена на болничко лечење.
Упоредо са догађањима у изложбеном простору, одржана су и стручна предавања из различитих области медицине, која су акредитована као национални скуп I категорије. Предавања кардиохирурга и директора ИКВБВ, изазвала су посебну пажњу слушалаца.
Сви запослени у ИКВБВ који су учестовали у овој сајамској манифестацији су својим изузетним залагањем и стручношћу на најлепши могући начин представили нашу установу.

20180903

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

У ИКВБ ВОЈВОДИНЕ УГРАЂЕНА СРЧАНА ПУМПА КОЈА ЗАМЕЊУЈЕ РАД СРЦА

У Институту за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици прошле недеље пацијенту је уграђена механичка срчана пумпа која помаже рад леве коморе тзв.ЛВАД. Ове пумпе уграђују се пацијентима којима је тешко оштећена функција леве коморе, чиме се обезбеђује одговарајуће снабдевање крвљу свих органа и органских система, као и њихова нормална функција, што позитивно утиче на продужетак и квалитет живота.
Овом сложеном операцијом руководио је директор Института за кардиоваскуларне болести Војводине проф. др Александар Реџек, а изведена је у сарадњи са стручним тимом Клиничког центра Србије на челу са Проф. др Светозаром Путником. Постоперативни ток и опоравак оперисаног пацијента протичу уредно и без компликација.
Уградња механичке пумпе у ИКВБ Војводине наставак је у лечењу пацијената са терминалном срчаном инсуфлуенцијом и у потпуности замењује функцију срца до трансплантације, која зависи од расположивих донора.

20180705.jpeg


ИКВБ Војводина и ЈЗУ Клинички центар Црне Горе потписали споразум о сарадњи после 12. година

ЈЗУ Клинички центар Црне Горе и Институт за кардиоваскуларне болести Војводинепотписали су меморандум о пословној сарадњи. Предмет овог меморандума је пословна сарадња у области здравствене делатности која подразумева стручно, практично и научно усавршавање запослених, размену професионалних информација од значаја за лечење кардиоваскуларних болесника, организовање стручних састанака, конгреса, предавања, радионица, креирање и спровођење заједничких пројеката. Пословна сарадња подразумева и могуће пружање најкомплекснијих здравствених услуга из области кардиоваскуларне хирургије и кардиологије пацијентима из Црне Горе. На овај начин, после 12. година начињен је први корак ка обнаваљању сарадње између ове две установе. Меморандум су потписали др Јевто Ераковић, председник Одбора директора ЈЗУ Клиничког центра Црне Горе и проф. др Александар Реџек, директор ИКВБ Војводине.

ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ, 14. jун 2018, Сремски Карловци

Промоција књиге “Процена функционалног статуса и принципи кардијалне рехабилитације”

Промоција књиге проф. др Слободана Додића, начелника Одељења за рехабилитацију кардиоваскуларних болесника ИКВБВ, и интернационалне групе коаутора (Р. Арена, М. Бјелобрк, И. Буразор, Б. Додић, Г. Гуллаце, Б. Козић, Т. Миљковић, В. Монтемурро, Љ. Мусић, В. Першић, Д. Поповић, А. Реџек, М. Росић, И. Срдановић, С. Шушак, Л. Велицки) под називом “Процена функционалног статуса и принципи кардијалне рехабилитације” (издавач Медицински факултет у Новом Саду, 2018, посебно издање) одржана је 14. јуна 2018, у конгресној сали ресторана “Дунав” у Сремским Карловцима.

У уводном делу су прочитани делови из рецензија књиге еминентних европских кардиолога и физијатара (П. Сеферовић, М. Пиеполи, С. Тодоровић-Томашевић), а затим је уследило представљање књиге. Поред аутора, о значају књиге су говорили и неки од коаутора. Књига је подељена у седам поглавља и бави се интересантном и перспективном тематиком из домена кардиоваскуларних болести. Наглашен је њен високостручни аспект који на разумљив начин појашњава многе сегменте савремене процене функционалне ресерве (различити облици тестова оптерећења и спироергометријски тест – ЦПЕТ), као и савремене трендове (врсте и величине оптерећења) у рехабилитацији пацијената након кардиохируршких и кардиолошких интервенција. Такође је дат опширнији приказ спровођења кардијалне рехабилитације у Европи, као и потребан ниво организације и опреме да би се она могла релативно безбедно реализовати. Последње поглавље књиге се односи на пацијенте, тако да су њима прихватљивим језиком објашњени значај и улога кардијалне рехабилитације у обезбеђивању дужег и квалитетнијег живота након кардиоваскуларне интервенције, уз напомену да је рехабилитација доживотни процес.
Књига је богато опремљена оригиналним сликама и табелама, а дато је и доста практичних примера израчунавања врста и тежина вежби физичким оптерећењем током тренажног процеса, које се морају израчунавати за сваког пацијента посебно.
Познато је да је литература из ове области кардиоваскуларне медицине прилично скромна (нарочито код нас) у односу на садржај како је представљена у књизи С. Додића и коаутора.
Књига се препоручује првенствено кардиолозима, кардиохирурзима, физијатрима, интернистима, али и специјалистима других грана медицине, при чему и сами кардиоваскуларни пацијенти (доста њих је присуствовало промоцији) могу у њој да нађу интересантно штиво које ће им помоћи да боље схвате своју болест, као и разлоге за трајно спровођење програма кардијалне рехабилитације.

20180620d

СЕРТИФИКАТИ 2018:

КВАЛИТЕТ УСЛУГЕ - ИМПЕРАТИВ У РАДУ ИКВБВ

Интегрисани систем менаџмента у ИКВБВ успостављен је и одржава се од 2009. године. Током протеклог периода интегрисани систем менаџмента је показао да је пружање здравствених услуга из области превенције и лечења кардиоваскуларних болести у ИКВБВ ефикасно и ефективно, те да се кроз његову примену стално унапређује.
Од јуна 2018. године ИКВБВ је своје пословање ускладио са захтевима нових верзија стандарда СРПС ИСО 9001:2015, СРПС ИСО 14001:2015, СРПС ИСО 45001:2018, што је сертификационо тело „Пан Церт“ потврдило и издавањем нових сертификата:

pancert%20236 14
pancert%20237 14
pancert%20238 14
2018.7.6

ТРЕЋА РЕДОВНА ПОСЕТА СПОЉАШЊИХ ОЦЕЊИВАЧА АГЕНЦИЈЕ ЗА АКРЕДИТАЦИЈУ УСТАНОВА У ЗДРАВСТВУ

20180704a

18.05.2018 године обављена је трећа редовна посета спољашњих оцењивача Агенције за акредитацију у здравству(АЗУС), у Институту за КВБВ.
Тим спољашњих оцењивача био је у саставу:
1.Поф.др Дејан Николић-хирург
2.Далибор Аксић.струк.мед.тех.

И нститут за КВБВ стекао је акредитациони статус на 7 година, 2015 године, и додељен му је сертификат број А-132-09/2014.
У оквиру треће редовне посете, након разговора са руководством Института, члановима тимова за акредитацију и обиласка установе спољашњи оцењивачи дали су свој Извештај о трећој редовној посети:

20180704c

„Институт за кардиоваскуларне болести Војводине је установа која континуирано тежи ка побољшању квалитета рада, безбедности пацијената и запослених и побољшању општег здравственог стања популације.
Значај процеса акредитације се манифестује у унапређењу радног процеса кроз стандардизацију активности, флексибилнијом организацијом и квалитетнијим резултатима у позитивној радној атмосфери.

Институт, са акредитацијским статусом од седам година, потврдио је његову оправданост. Високо достигнути стандарди се одржавају на том нивоу, препоруке су усвојене и присутна је стална иницијатива на даљем унапређењу квалитета.
У Институту као референтној установи се обављају најсложенији медицински поступци са великом посвећеношћу пацијентима и бригом о оболелима. Руководство Института је препознало значај унапређења квалитета и безбедности за рад и уложило огромну енергију како би постигло тај циљ. У Институту се примењују најсавременије технологије у дијагностици и лечењу пацијената. У континуитету се остварује сарадња са осталим институцијама у циљу унапређења рада и пружања здравствених услуга корисницима.
Током досадашњег периода позитивног акредитационог статуса Институт за кардиоваскуларне болести Војводине својим приступом афирмише стандарде и критеријуме за акредитацију који су уткани у све сегменте њеног функционисања.Овај позитиван тренд и проактивни приступ у раду води сталном унапређењу квалитета услуга и безбедности пацијената у установи“.

20180704b

Централна свечаност поводом 40 година ИКВБВ

Централна свечаност поводом 40 година постојања Института за кардиоваскуларне болести Војводине одржана је 15. Новембра 2017. године у Српском народном позоришту у Новом Саду. Свечаности су присуствовали поред запослених и председник Покрајинске владе Игор Мировић, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и бројни гости и земље и иностранства, чиме је на најлепши начин потврђен углед и значај који ова здравствена установа има у земљи и окружењу.

„У 40 година постојања Института за кардиоваскуларне болести Војводине хоспитализовано је више од 170000 болесника, урађено је 35000 операција на отвореном срцу, 110000 интервентних кардиолошких процедура, у Институту је прегледано 1400000 болесника, што грађана Војводине, што Србије, што људи из окружења“ рекао је покрајиснки секретар за зрдравство доц. др Зоран Гојковић поводом великог јубилеја Института.

„С поносом могу да кажем да је у претходних 16 месеци Покрајинска влада успела да одвоји велика средства за поновно функционисање Института за кардиоваскуларне болести, за његово стављање на место које је годинама имао, на пиједестал терцијалних здравствених установа, не само у Војводини, Србији него и шире“.

ОПШИРНИЈЕ

„Током 40 година постојања Институт је поступно али сигурно градио своју репутацијау сталним праћењем и имплементацијом нових технологија у дијагностици и лечењу кардиоваскуларних болести, при чему је квалитет лечења увек био на првом месту. Наш императив је да данас буде боље у односу на јуче, а сутра у односу на данас“ рекао је директор Института за кардиоваскуларне болести проф. др Александар Реџек и додао да су активности Института усмерене и на стварање мостова са другим здравственим и научним установама из земље, региона и света, за добробит наших пацијената. Такође је истакао значај Института у реализацији пројекта ангиосала у Војводини уз подршку Покрајинске владе, чиме су сви грађани Војводине добили једнако шансу за живот након акутног инфаркта миокарда.

Скупу су се обратили и управник Клинике за кардиоваскуларну хирургију проф. др Стаменко Шушак, управник Клинике за кардиологију доц. др Илија Срдановић, начелници служби проф. др Милован Петровић, др Драган Дебељачки, проф. др Анастазија Стојшић, проф. др Драган Ковачевић и проф. др Слободан Додић говорећи о актуелном стању и перспективама даљег развоја клиника и служби.

Председнику Покрајинске владе Игору Мировићу уручена је плакета за допринос Покрајинске владе у обезбеђивању вишег стандарда у пружању здравствених услуга у лечењу кардиоваскуларних болести на територији АП Војводине. Ради се о пројекту Покрајинске владе којим су Опште болнице у Суботици, Зрењанину и Сомбору опремљене новим ангио салама чиме су дефинисана три нова интервентна кардиолошка центра на мапи Војводине. Тим поводом су представљени и тимови болница који су учествовали у едукацији коју је успешно спровео тим Института за кардиоваскуларне болести Војводине.

Златне плакете за животно дело додељење су доц. др Ивану Фајгељу (постхумно), проф. др Светиславу Трифуновићу ( постхумно), проф. др Светозару Нићину ( постхумно), проф. др Јосипу Чикошу, проф. др Нинославу Радовановићу и проф. др Ђурици Стојшићу.

Плакете за међусобну стручну сарадњу, подршку и пријатељствно додељене су Клиничко-болничком центру Загреб, Клиничком центру Србије, Војномедицинској академији у Београду, Институту за кардиоваскуларне болести Дедиње и Клиничком центру Војводине.

Програм манифестације је отворен изузетним наступом Ингмар дуа који чине пијанисти Слободанка Стевић и Александар Глигић а затворен дивним музичким мотивима Војводине и интерпретацији Александра Дујина и његовог оркестра.

У холу велике сале Српског народног позоришта је приказана изложба уметничких фотографија Института аутора Теодоре Ивков под менторством Маје Јоцков.

Video prilog Vlade Vojvodine: https://youtu.be/V-AOGosZ44I

Video prilog Novosadske televizije: https://youtu.be/SQI0uPISIho

Video prilog RTV: https://youtu.be/1DsmroH9614

Video prilog TV Panonija: https://youtu.be/NwKH5IB5eRA